• asociatiaavatar2020@gmail.com

Proiecte în derulare

Asociația AVATAR în parteneriat cu Asociația Datini Educație Cultură Găujani implementează în perioada decembrie 2021- mai 2023, proiectul “Centru educațional de tineret Găujani”.

Gaujani

Asociația AVATAR în parteneriat cu Asociația Datini Educație Cultură Găujani implementează în perioada decembrie 2021- mai 2023,  proiectul “Centru educațional de tineret Găujani”.

Proiectul este finanțat cu sprijinul granturilor acordate de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin mecanismele financiare SEE și Norvegian 2014-2021, în cadrul programului Active Citizens Fund România…

Proiectul ”SILENT THEATRE – teatru în limba semnelor” – constituie o oportunitate pentru integrarea copiilor / tinerilor cu deficiențe de auz în societate, prin facilitarea accesului la cultură în general și teatru în special.

In Romania există 23.000 de persoane cu deficiențe de auz, dintre care aproape 1.700 sunt copii (sursa ANPD, 2017). Pe lângă aceștia, mai există o mulțime de alți copii cu deficiență de auz care nu au fost încă luați în evidenta statului, din diferite motive.

Grupul țintă principal al proiectului este reprezentat de copiii și tinerii din mediul rural din județul Giurgiu, cu vârsta de peste 12 ani, beneficiari direcți ai proiectului (cele două grupe de beneficiari direcți: actori și public)

Beneficiari direcți – 12 copii cu vârsta peste 12 ani (12-17 ani), elevi și tineri din comuna Găujani, voluntari ce vor fi selectați cu sprijinul asociației partenere și care vor fi implicați activ pe toată durata proiectului
– Minim 500 de copii/tineri cu vârsta între 12 și 15 ani, elevi ai școlilor din cele 10 comunități în care se va juca spectacol . . .

Finanțatori